Good luck to the Rangers B through in Edinburgh, and best wishes to Dalbeattie Star.
SCOTTISH JUNIOR CUP 1st ROUND
Ashfield 5-0 Isavale
Auchinleck Talbot 3-1 Montrose Roselea
Banks O’Dee 4-3 Harthill Royal
Beith Juniors 3-2 Maud
Bridge of Don Thistle 1-4 Lochee United
Burghead Thistle 0-4 Ardrossan Winton Rovers
Cambuslang Rangers 8-1 Fauldhouse United
Carluke Rovers 3-1 Sunnybank
Colony Park 1-1 Hurlford United (5-4 on Pens)
Coupar Angus A-A Yoker Athletic
Cruden Bay 3-4 Lanark United
Cumbernauld United 2-0 Kilbirnie Ladeside
Cutler 1-0 Hermes
Downfield 0-1 Blantyre Victoria
Dufftown 4-4 Letham (3-4 on pens)
Dundee Violet 2-2 Thorniewood United (2-4 on Pens)
Dyce Juniors 6-0 Buchanhaven Hearts
East Craigie 3-1 St Roch’s
Ellon United 0-2 Dundee St James
Forfar United 0-7 Muirkirk Juniors
Forres Thistle 0-6 Tayport
Gartcairn 4-1 East End
Glasgow Perthshire 5-2 Ardeer Thistle
Greenock Juniors 1-2 Kirkintilloch Rob Roy
Hall Russell United 0-5 Renfrew
Irvine Meadow 4-0 Deveronside
Johnstone Burgh 4-2 Forfar West End
Kirriemuir Thistle 3-3 Petershill (10-11 on Pens)
Largs Thistle 2-1 Glasgow United
Lesmahagow Juniors 2-2 Dundee North End (4-5 on Pens)
Livingston United P-P Stoneyburn
Lochee Harp 2-9 Glenafton Athletic
Longside 1-1 Fraserburgh United
Longside 1-1 Fraserburgh United (2-3 on Pens)
Lugar Boswell Thistle 1-7 Craigmark Burntonians
Nairn St Ninian 1-4 Shotts Bon Accord
Newmains United 2-1 Dalry Thistle
Pollok 7-0 Maybole Juniors
Rothie Rovers 0-1 Kilsyth Rangers
Saltcoats Victoria 0-7 West Calder United
Scone Thistle 4-2 New Elgin
Stonehaven 0-3 Syngenta
Stoneywood Parkvale 4-1 Wishaw
Troon 1-1 Benburb (9-10 on Pens)
Whitehills 1-13 Arthurlie
SCOTTISH JUNIOR CUP 1st ROUND
Ashfield 5-0 Isavale
Auchinleck Talbot 3-1 Montrose Roselea
Banks O’Dee 4-3 Harthill Royal
Beith Juniors 3-2 Maud
Bridge of Don Thistle 1-4 Lochee United
Burghead Thistle 0-4 Ardrossan Winton Rovers
Cambuslang Rangers 8-1 Fauldhouse United
Carluke Rovers 3-1 Sunnybank
Colony Park 1-1 Hurlford United (5-4 on Pens)
Coupar Angus A-A Yoker Athletic
Cruden Bay 3-4 Lanark United
Cumbernauld United 2-0 Kilbirnie Ladeside
Cutler 1-0 Hermes
Downfield 0-1 Blantyre Victoria
Dufftown 4-4 Letham (3-4 on pens)
Dundee Violet 2-2 Thorniewood United (2-4 on Pens)
Dyce Juniors 6-0 Buchanhaven Hearts
East Craigie 3-1 St Roch’s
Ellon United 0-2 Dundee St James
Forfar United 0-7 Muirkirk Juniors
Forres Thistle 0-6 Tayport
Gartcairn 4-1 East End
Glasgow Perthshire 5-2 Ardeer Thistle
Greenock Juniors 1-2 Kirkintilloch Rob Roy
Hall Russell United 0-5 Renfrew
Irvine Meadow 4-0 Deveronside
Johnstone Burgh 4-2 Forfar West End
Kirriemuir Thistle 3-3 Petershill (10-11 on Pens)
Largs Thistle 2-1 Glasgow United
Lesmahagow Juniors 2-2 Dundee North End (4-5 on Pens)
Livingston United P-P Stoneyburn
Lochee Harp 2-9 Glenafton Athletic
Longside 1-1 Fraserburgh United
Longside 1-1 Fraserburgh United (2-3 on Pens)
Lugar Boswell Thistle 1-7 Craigmark Burntonians
Nairn St Ninian 1-4 Shotts Bon Accord
Newmains United 2-1 Dalry Thistle
Pollok 7-0 Maybole Juniors
Rothie Rovers 0-1 Kilsyth Rangers
Saltcoats Victoria 0-7 West Calder United
Scone Thistle 4-2 New Elgin
Stonehaven 0-3 Syngenta
Stoneywood Parkvale 4-1 Wishaw
Troon 1-1 Benburb (9-10 on Pens)
Whitehills 1-13 Arthurlie
Last edited: